Červenec 2018

Konec yaoistek na Moravě

28. července 2018 v 10:01 | Ája |  O nás
Už je to nějaká doba, co jsem přestala sledovat anime. V tomhle nejspíš nebudu sama, když je teď takový nedostatek českých portálů. A radši, než to sledovat v angličtině se budu věnovat užitečnějším věcem.
(Věřili byste, že už vedu alespoň minimální sociální život?)
Důvody, proč jsem skončila s yaoi jsou přesto jiné, nejsou ani nijak výjimečné. Nejsem první, ani poslední, kterou tohle potkalo a proto prosím, abyste to nebrali jako hejt. Každý je jiný a někoho tohle může stále bavit.
Nic ve zlém, ale kdybyste do ruky dostali jen scénáře jednotlivých mang nebo yaoi anime, nejspíš by vám ani nedošlo, že to natvrdlé uketě je taky chlap. A co hůř, většinou by vám ani nedošlo, že se jedná o jiné dílo, než v ostatních scenářích.
Je to zapříčiněno tím, zer yaoi mají v drtivé většině naprosto stejný spád -
1) Uke potká semeho
2) Seme udělá něco, čím semeho vyděsí
3) Uke odmítá, že semeho miluje
4) Něco se semele, ti dva jsou spolu a na pozadí hraje random japonská skladba
U těch srdceryvnějšich -
4) Něco se semele, ti dva nejsou spolu, všichni brečí a hudba hraje stejně
To samé by se dalo říct i o postavách. (Tohle se objevuje snad ve všech žánrech, proto to není nic nového. V yaoi je tento problém snad nejvýraznější.) Během let, kdy se ze mě stávala fujoshi mi stále víc docházelo, že postavy mají snad jen osm typů. Na tohle vás odkážu jinam. (Zde jde o homoerotickou literaturu jako takovou, typy z yaoi však lehce poznáte.)
A když už jsme u typů... už samotné dělení na ukeho a semeho se mi zdá být přehnané. Ne vážně - odeberte ukemu penis a rázem je z naprosto kultovního díla ta ,hetoronormativní blbost bez děje'.
To, že je jeden vždycky nahoře se tak nedá říct jen heterosexuálních párech, ale i o yaoi, takže se mezi tím dá najít jen pár rozdílů. A já měla za to, že chcete číst gayích.
Chcete-li přidat trochu napětí, může se objevit žárlivá/vý ex-přítel/kyně, postava může mít tragickou backstory a nebo na ty dva může někdo přijít. (Což se kupodivu moc často nestává.)
Tohle nemusí znít, jako by šlo o něco vážného, ale po čase to omrzí. Během let svého yaoismu jsem nenarazila na moc výraznějších děl a když už, brzy jsem zjistila, že jde o manhwu, nebo o neoficiální doujin.
Tím spadám k fandomu - ano, yaoistky jsou milé, ale sakra, člověk se před nimi občas bojí projít. Používají víc japonských slov, než Japonci samotní; když vidí dva kluky, jejichž stíny se dotýkají, začnou ječet a člověk se od nich brzy dozví víc, než kdy vědět chtěl. Svou komunitu tím neprezentují nejlépe. (Neříkám, že jsem taková nebyla.)

Tímhle vážně nechci hejtit. Yaoi ze mě možná udělalo naprostého společenského trotla, ale to mi nikdy nevadilo. Na druhou stranu mi dalo nahlédnout do velké komunity a pocítit, jaké to je něco skutečně prožívat. Nebýt yaoi, nemohla bych přejít na slash, nebo by mi to trvalo o dost lépe a nejspíš bych nezabila tolik nudných hodin, které jsem mohla věnovat třeba spánku. Nedostala bych se na Wattpad a nezačala vydávat.
Vděčím mu za mnoho a odchod od něj pro mě není nejjednodušší, ale udělat to musím. Snad pro někoho bude stejně dobrým společníkem, jako bylo pro mě.

Nagano

24. července 2018 v 14:37 | Ája |  Ostatní
Víte, jak rozbrečet jednu část Lama Teamu?
Pusťte jí film o Naganu.

Kosmetika

23. července 2018 v 12:12 | Denda |  Ostatní
Ten pocit, když jste za kosmetiku utratili více, než je vaše roční kapesné...
Za tohle všechno padlo 2508 a z toho usuzuji, že jsem to s tou kosmetikou trochu přehnala :D

Tábor

8. července 2018 v 10:56 | Ája
Ahoj.
Vím, je to nějaká doba, co se jedna z nás naposledy ozvala, ale přesto... se ta přestávka ještě proslouží. Až do 21.7.
Táboru zdar!
(Napadají mě i trapnější typy rozloučení.)