Proč milovat Panství Downton

5. května 2018 v 8:50 | Ája |  Fandomy
Můžu vám napsat něco o zákulisí Lama Teamu, nebo vám můžu říct o seriálu ne nepodobnému britské Ulici. A jelikož se v našem zákulisí nikdy neobjeví nesmrtelné hlášky, skvělé kostými a naprosto dokonale napsaný homosexuál, (ovšem jedno klišé na skladě máme), rozhodla jsem se pro něco - jako - recenzi na první tři sezóny seriálu.
Ovšem, musím vás varovat.
Teď vážně - styl děje je opravdu povedený, události se posunují dopředu, ale zároveň je čas i na scény ne úplně nutné pro posun zápletky. Často je to všechno tak zamotané, že jedna zameškaná epizoda by musela být nahrazena minimálně půlhodinou vysvětlování, pokud si nechcete nechat ujít všechny důležité posuny v ději.
(Thomas to zkoušel na Theo Jamese ale ten není teplej a naštve se a řekne Thomasovi že se o tom nezmíní jen když ho dovede do ložnice Lady Mary kterou balil na večírku den předtím a když ráno nese Theovi Thomas snídani je Theo mrtvej a Thomas neví proč je mrtvola v ložnici Thea když ho dovedl k Mary a jelikož Daisy se chová divně asi něco ví a jelikož Daisy je do Thomase zamilovaná protože neví že je teplej snaží se Thomas zjistit co Daisy viděla a je to prostě složité, protože Daisy...) , ale zároveň se dá epizoda shrnout v několika větách, pokud jde jen o hlavní linku.(Theo James přijel a zhebnul u Mary. Mary má průser.)

Všechno začne potopením Titanicu*. Někoho by možná rozesmutnilo, že mu umřeli příbuzní a na krátkou dobu to zasáhne i vyšší vrstvu Downtonu, brzy ale všem dojde skutečná tragédie - vždyť Marry tam měla snoubence! Kdo teď zdědí panství? (Proč se musí nosit černé oblečení? Proč se Edith vždycky líbí Marryin přítel/snoubenec/vodnář?)
Naštěstí se nemusíte bát, v následujících epizodách přibude dost (více či méně teplých) mužských postav, takže si naše oblíbená aristokratka (uznejte, že ji nejde nemilovat) bude mít z koho vybírat.
Takhle to zní jako blbost, naštěstí je tohle problém jen jedné z postav.
Vemte si třeba takovou Daisy - nesmělá služebná, mírně utiskovaná silnou mateřskou postavou, zamilovaná do (do poloviny první série) šarmantního cynika, která ale zároveň přehlíží náklonnost milého, nenápadného chlapce, který... Proboha, na co se to dívám?
Tohle je snad největší problém celého seriálu - můžete se snažit sebevíc, některé linky prostě vyzní při vysvětlování neskutečně dementně.
Proto vám, přestože příběh a zpracování postav neskutečně obdivuji a miluji, musím doporučit abyste se při lákání ostatních na seriál zaměřili na jiné věci. Nuže -

1) Kostými a atmosféra
Všichni známe ten typ seriálů, které mají působit hrozně dobově, ale i úplným civilům dojde, že je něco zatraceně špatně. Všude kolem létají nevhodná slovíčka, všechny ženské postavy jsou tak ,silné a emancipované'** a všichni plně důvěřují nejnovějším technologiím, o oblečení nemluvě.
V tomto seriálu najdete to, co vám taková První republika nedá - přesnost a dobový nádech. Žádná z postav (tedy, co jsem zatím stihla) nepůsobí jako z 21. století, oblečení je krásné a člověk by i věřil, že tvůrci něco nastudovali o etiketě. Co vám budu vykládat - až vám bude hrozit deportace do Alexandro - Mariovské Anglie (hrozná slova, ale lépe to popsat nejde), určitě se musíte podívat na Panství.

2) Postavy
Tohle jsem už zmínila, ale musím to zopakovat. Každý tam má co dělat, i kdyby měl třeba jen umřít a sloužit jako zdroj veškerých problémů pro několik dalších let.
Všichni mají vlastní motivy, vlastní styl přemýšlení a, věřte tomu nebo ne, i kdybyste se nedívali a jen poslouchali jak někdo předčítá ze scénáře, na 80% poznáte, co říká která postava.
Navíc nikdo není dokonalý, i když se tomu někteří až do třetí série nebezpečně blížili.

3) ... A jejich vztahy
Není to tak, že by si všichni řekli, ,,Jo, tak tahle chce být jako my, musíme ji milovat." (Ano, narážím na Sybil.)
Je to spíš jako, ,,Ooh, sweet child o' mine," u jedné osoby a, ,,Tse, kráva blbá," u druhé.
(Vložte si libovolný obrázek Mary.)

4) Thomas
Pokud nejste jako já, budete ho možná zprvu nesnášet. Ani bych se vám nedivila. Přesto po čase uznáte, že má něco do sebe.
Je skvěle napsaný, má geniální hlášky a psychologii jako nikdo jiný. Navíc, jako bonus vám ukáže, jak přežít (dobře, tak si alespoň ulehčit,) světovou válku.

5) Prostředí a architektura
Přestože o kráse Britů by se dalo diskutovat, alespoň co se normálních neanglofilů týče, s krásou jejich venkova nelze nesouhlasit.
I kdyby vás příběh sebevíc nudil, krajinu si zamilujete.


*Vrazil Titanic do ledovce, nebo ledovec do Titanicu?
**Hele, tohle podporuji a tak, ale třeba ve Viktoriánské době to působí skutečně nemístně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama